SAĞLIK REHBERİ
HEALTH GUIDE

ALLERJİ nedir? WHAT IS ALLERGY? . .

ALLERJİ nedir?

   ‘Bazı insanlar zararlı olmayan maddelere karşı daha fazla duyarlı olup, aşırı reaksiyon gösterir. Allerjen denilen bu maddeler bağışıklık sistemimizle temas ederse, zararlı olmadığı halde buna karşı aşırı miktarda koruyucu madde (antikor) üretir. Bu duruma ALLERJİ denir.’

   Allerjik bünyesi olan hastalara atopik kişiler denir. Toplumumuzun %30 unda allerji mevcuttur. Allerji genelde genetiktir ancak çevresel faktörlerde alerjinin gelişimini tetikler. Mevsimler de alerjinin ortaya çıkmasında rol oynarlar. Her mevsimde alerjinin yoğunluğu değişmektedir.

ALLERJEN MADDELER NELERDİR?

   Ev tozları, (akarlar) hamamböcekleri, polenler, kedi-köpek gibi hayvanların tüyleri, bazı besinler, güneş, bazı ilaçlar, parazitler, küf mantarları, soğuk, hava kirliliği gibi birçok alerjen çevremizde mevcuttur.

HASTALARDA NE TİP ŞİKAYETLERE YOL AÇAR?

   Nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum, ciltte döküntüler, kaşıntı şişlik (yüzde dudaklarda veya vücudun farklı bölgelerinde) hapşırık, gözlerde bulanma sulanma kaşıntı veya hayati tehdit eden anaflaksi, anjiyodem tablosu ile hastaneye başvurabilir.

ÇEVREMİZDEKİ POLENLERE KARŞI NE TİP ÖNLEMLER ALMALIYIZ?

   Polenlere karşı korunma en zor korunmadır. Güneş gözlüğü takılması, dışarıdan eve gelince kıyafetlerin değiştirilmesi, duş alınması, polenlerin yoğun olduğu zamanlarda açık havaya çıkmamak, evde, arabada camları kapalı tutmak, araçların her yıl polen fitrelerini yenilemek. Sonuçta allerji basit bir ürtikerden araflaksi ve ölüme kadar gidebilen geniş bir profil mevcuttur. Korunma yöntemleri ne kadar erken yaşta başlarsa o kadar etkili olur.

ALLERJİK HASTALAR NASIL ÖNLEM ALMALIDIR?

   Öncelikle allerjisi olan hastalar hekime başvurmalı. Mümkünse neye karşı alerjisi olduğu tespit edilmeli ve önlemler alınmalıdır. Tüm allerjisi olanlarda önerilen çevresel faktörlerden korunma

*Sigaradan uzak durmak (sigara allerjenlere duyarlılığı arttırmakta)

*Hava kirliliğinden uzak durmak

*Viral enfeksiyonlardan korunmak

*Astım hastaları her yıl düzenli infulanza(grip) aşısını yaptırmalıdır.

ALERJİK HASTALIĞI OLANLAR EVDE NE GİBİ ÖNLEMLER ALMALIDIR

*Evdeki halı mobilya ve perde sayısının azaltılması ve peluş oyuncakların kaldırılması

*Yorgan ve battaniyeler kılıf içinde kullanılmalı

*Anti allerjik nevresimler (sık dokumalı) kullanılmalı

*Nevresimler düzenli yıkanmalı

*Ev içerisindeki rutubet azaltılmalı

*HEPA filtreli elektrik süpürgeleri kullanılmalı

TANIDA NELER YAPILIYOR?

   Allerjik hastaların tanısında en önemli bulgularımız hastadan alınan öyküdür. Şikayetlerinin hangi aylarda başladığı, mevsimlere göre değişkenliği, şikayetlerinin evde mi dış ortamda mı arttığı, ailesinde benzer hastalık öyküsü olanların olup olmadığıdır. Bazı mesleki maruziyette atopiye yatkınlığı olan kişilerde alerjik hastalıkların oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Tanı da en sık kullandığımız test Allerji Deri Prik testleridir. Hem ucuz hem çabuk sonuç aldığımız bir testtir.

Uzm. Dr. Zeynep SÖNMEZ ÇELİK

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

 

'Some people are more sensitive to non-harmful substances and over-react.These substances, called allergens, contact the immune system and, if not harmful, produce an excessive amount of preservative (antibody).This is called 'ALLERGY. 'The disease, which is allergic, is called atopic.30% of our society has allergies.Allergy is usually genetic but triggers the development of allergies in environmental factors.Seasons also play a role in the emergence of allergies.The density of allergies varies in each season.

WHAT IS ALLERGEN MATERIALS?

There are many allergens around the house such as dust, cockroaches, pollen, cat and dogs feathers, some foods, sun, some medicines, parasites, mold fungi, cold, air pollution.

COMPLAINTS ARISING FROM  ALLERGY

Sore throat, coughing, wheezing, skin rash, itching swelling (in different parts of the face or on the lips), sneezing in the eyes, irritation itching or life-threatening anaphylaxis may come to the hospital with an angioma.

WHAT TYPE OF PRECAUTIONS SHOULD WE TAKE AGAINST THE POLLEN?

Protection against pollen is the most difficult protection.Sunglasses, changing clothes when coming home from outside, taking a shower, not going outdoors when the pollen is busy, keeping the windows in the car closed at home, renewing the pollen filters every year.As a result, allergies have a wide profile that can range from simple urticaria to arachnoid and death.The earlier the prevention, the more effective it becomes.

HOW TO ALLERGIC PATIENTS PRECAUTION?

First of all, patients with allergy should admit to  doctor.Where possible, allergies should be identified and precautions taken.Protection from environmental factors recommended in allergies.

* Staying out of cigarettes (smoking increases sensitivity to allergens)

* Stay away from air pollution

* Protection from viral infections

*Asthmatic patients should have regular infusions of influenza (flu) every year.

 

 

 

 

.

.